Tai nebuvo „sausas kalimas“ – paskaitos „vežė“

2022-05-13 By SMCadm Off

Šį pavasarį įteikti pažymėjimai Trečiojo amžiaus universiteto studentams, pabaigusiems beveik du metus trukusius mokymus „Smegenų mankšta“. Programa buvo įtraukta į Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro projektą „Draugiška senjorams bendruomenė“, finansuojamą Europos socialinio fondo ir Kėdainių raj. savivaldybės, siekiant ne tik lavinti atmintį vyresnio amžiaus žmonėms mokantis užsienio kalbos, bet ir padėti išlaikyti socialinius ryšius su užsienyje gyvenančiais šeimos nariais – vaikais ir anūkais, paskatinti keliauti ir neužsisklęsti savo namų aplinkoje.

Kaip pasakoja mokymų vadovė Gražina Jedemskienė, 90 valandų trukmės užsiėmimai „Smegenų mankšta“ vyko dviejose grupėse, kur po 11 senjorų mokėsi anglų kalbos skirtingais lygais: A1 ir B1. Dalyvės (visos moterys!) mokėsi gramatikos ir taisyklingos kalbos, leksikos supratimo ir tinkamo jos vartojimo, įvairių kalbos stilių suvokimo ir paisymo. Buvo pristatytos mandagumo normos kai kuriose užsienio šalyse, taip pat kalbinio bendravimo modeliai; nagrinėjamas tinkamas ir tikslingas anglų kalbos vartojimas žodinio ir rašytinio bendravimo situacijose. Mokytis padėjo Oksfordo universiteto išleisti elementary ir pre-intermediate lygių vadovėliai ir pratybos „English File“ bei internete esanti papildoma interaktyvi medžiaga.

Pasibaigus kursams, dalyviai šiltai atsisveikino grupėse, negailėdami padėkos žodžių lekotrei Gražinai bei Kėdainių SJMC projekto „Draugiška senjorams bendruomenė“ vadovams. „Su anglų kalbos mokymusi nebuvo tekę susidurti. Šių kursų metu išmokau abėcėlę, skaityti ir rašyti angliškai, nors kartais maišosi su vokiečių kalba. Ačiū, kad galiu skaityti, kalbėti, naudotis žodynėliu. Pradžia nebloga, stengsiuosi tobulėti. Puikus kolektyvas ir, žinoma, dėstytoja…“, – pastebi mokymų dalyvė Jūratė. TAU studentė Genovaitė nuoširdžiai dėkojo dėstytojai „už naujas Dievo dovanas – anglų kalbos pradinius įgūdžius, paskaitų jaukumą, draugišką, šiltą aplinką, gramatines žinias, kalbos įgūdžius anglų kalba ir visą kitą, ko negalima žodžiais išreikšti..“.  Kita dalyvė Marytė vaizdingai apibūdino kursų naudą: „Tai nebuvo „sausas kalimas“ – paskaitos „vežė“, nes dėstytoja originaliai moka derinti ir skaitymą, ir gramatiką, ir gyvenimiškas situacijas. Labai draugiškas, paprastas kolektyvas. Aš labai patenkinta, kad mane priėmė…“. Pažengusiųjų grupės mokymų dalyvės pastebėjo, kad kursai padėjo prisiminti mokykloje įgytas anglų kalbos žinias, jas pagilinti, įgyti naujų, kurias galės pritaikyti praktiškai gyvenime, pvz. susikalbėti su kolegomis iš tokio paties universiteto užsienyje.

Nors dalis mokymų laikantis pandemijos reikalavimų vyko nuotoliniu būdu, ir lankiusios užsiėmimus moterys, ir lektorė Gražina Jedemskienė pritarė, kad mokymasis užsienio kalbos vyresniame amžiuje – tai  gera apsauga nuo su metais atsirandančio atminties susilpnėjimo, o, svarbiausia, – puiki pozityvaus bendravimo ir bendradarbiavimo priemonė senjorams. Svarbu dar ir tai, kad Kėdainių SJMC projekto „Draugiška senjorams bendruomenė“ programa „Smegenų mankšta“ apjungė visų Kėdainių rajone veikiančių trečiojo amžiaus universitetų bendras pastangas senjorų užimtumui didinti.

Jūratė Vaitonienė, skyriaus vedėja, projekto „Draugiška senjorams bendruomenė“ vadovė