Ukmergės jaunimui pavyko „PABĖGTI“

2022-05-28 By SMCadm Off

Ar planavote kada tokius susitikimus? Atvyksta svečiai, jūs juos užrakinate, o jie turi pabėgti!.. Tokie, iš pirmo žvilgsnio, netikėti išbandymai pasitinka užsukus į Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro AJC „LANG‘as“ Pabėgimų kambarį „Pojūčių laboratorija“. Šį kartą čia vykusiuose komandinio darbo mokymuose dalyvavo Ukmergės Jaunimo laisvalaikio centro jaunuolių grupės ir jų vadovai.

Apie jaunimui siūlomą edukacinę pramogą ukmergiškiai sužinojo, kai Kėdainių SJMC jaunimo neformaliojo ugdymo organizatorė Ramunė Ūsė lankėsi jaunimo darbuotojų susitikime VšĮ Jaunimo laisvalaikio centre Ukmergėje, kur pristatė Kėdainiuose Atvirajame jaunimo centre „LANG‘as“ taikomus neįprastus ir įtaigius praktinius komandos formavimo metodus. Todėl svečiai į Kėdainius atvyko ne tik susipažinti su Atviro jaunimo centro bendruomene, bet ir pasitikrinti komandinius gebėjimus Pabėgimo kambaryje. Atvykusieji pasidalijo į dvi grupes ir, kol vieni mėgino geriau pažinti save ir draugus stengdamiesi atrakinti „Pojūčių laboratorijos“ duris, likusieji įsitraukė į šeimininkų inicijuojamas fizinio aktyvumo veiklas. Jaunuoliai demonstravo puikius stalo teniso gebėjimus, mokėsi pulo žaidimo subtilybių ir dalyvavo improvizuotose meno terapijos dirbtuvėse – kartu piešė nuotaikingą plakatą.

Kaip teigia su komandomis dirbanti psichologė Ramunė Ūsė, įprastai jaunimas pripažįsta, kad „pabėgimui“ reikia pastabumo detalėms, susitarimo, bendravimo, įsiklausymo, nebijoti pasakyti savo nuomonę ir pasitarti, prieš atliekant veiksmus. „Dažnai jau prieš įeidami į kambarį jaunuoliai teisingai nuspėja, kas bus lyderis, o išėję – neretai pripažįsta, kad kitą kartą eidami elgtųsi kitaip… Sako, neskubėtume, daugiau pagalvotume. Dažnai nustemba sužinoję, kiek laiko užtruko, nes jis neprailgo“, – pasakoja specialistė ir priduria, kad diskusijoje aptariant „pabėgimo“ procesą visi tikina, kad buvo įdomu, sunku, netikėta, nenuspėjama. „Retesnis atvejis, kai išryškėja netikėtas lyderis – jaunuoliai atsiskleidžia ir nustebina draugus drąsa bei išmone. Pasitaiko ir konfliktų, kai nesutariama dėl veiksmų sekos, kažkam pritrūksta dėmesio, nepripažįstama lyderystė…“ – pastebi Ramunė Ūsė ir apibendrindama pažymi, kad pagrindinis Pabėgimo kambario privalumas – edukacinis žaidimas tinka bet kokio amžiaus ar socialinės grupės jaunuoliams, tik visose komandose – svarbiausia – pripažintas lyderis. Ten, kur jo nėra, tai ir žaidime būna daug chaoso, kiekvienas eina, kaip išmano, arba, galiausiai, nieko nedaro, ir procesą stebintiems darbuotojams tenka padėti.

Pramoginiame susitikime Ukmergės ir Kėdainių atviro darbo su jaunimu specialistai prisiminė, kaip pasirinko jaunimo darbuotojo kelią, pasidalijo patirtimis, su kokiais džiaugsmais ir iššūkiais tenka susidurti profesinėje veikloje. Kėdainių SJMC „LANG‘as“ darbuotojų komanda domėjosi Ukmergės mobilaus darbo su jaunimu ir Jaunimo laisvalaikio centre veikiančios Atvirosios jaunimo erdvės projektų įgyvendinimo aspektais, kitais veiklos organizavimo ypatumais. Ukmergės Jaunimo laisvalaikio centre vykdomas mobilus darbas su jaunimu, yra atskira Atviroji jaunimo erdvė „Namas“ delinkventinio elgesio jaunuoliams. Būtent mobilaus darbo su jaunimu organizatorės, jaunimo darbuotojos Dana Palavenienė ir Nereta Rinkevičienė paskatino, subūrė ir lydėjo jaunuolius viešnagėje Kėdainių SJMC AJC „LANG‘as“.

Ir susitikimo dalyviai, ir specialistai vieningai sutarė tęsti bendradarbiavimą aktualiomis regionų bendruomenėms temomis, pagal galimybes dalyvauti renginiuose, dalintis informacija ir įtraukti skirtingų miestų jaunimą į bendras, visus jungiančias veiklas.

Jūratė Vaitonienė, neformaliojo suaugusiųjų švietimo skyriaus vedėja

Ramunė Ūsė, jaunimo neformaliojo ugdymo organizatorė