Ar mokame ir norime įžvelgti naujas galimybes?

2023-07-04 By SMCadm Off

Į retorinį klausimą apie naujas bendradarbiavimo galimybes atsakymų ieškojo Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro (SJMC) įgyvendinamų projektinių iniciatyvų komandos nariai Neformaliojo suaugusiųjų švietimo skyriaus vedėja Jūratė Vaitonienė ir Jaunimo neformaliojo ugdymo organizatorė Ramunė Ūsė mokymuose savivaldybių suaugusiųjų švietimo koordinatoriams ir jų vietos partneriams „Suaugusiųjų švietimo koordinatorių įgalinimo įrankis – tarptautinis bendradarbiavimas“, taip pat susitikime su jaunimo darbuotojais Vilniaus antakalnio atvirame jaunimo centre „Žalianamis“.

Renginyje programos „Erasmus+“ tikslus, „Epale“ platformos kuriamą vertę ir panaudojimo galimybes suaugusiųjų švietėjams pristatė Laima Lapinienė, Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos Informacijos išteklių ir inovacijų diegimo skyriaus vedėja, „Epale“ ekspertė. Lektorė pažymėjo, kad programos „Erasmus+“ tikslas (2021–2027) – remti žmonių, dirbančių švietimo, mokymo, jaunimo ir sporto srityse Europoje ir už jos ribų, profesinį ir asmeninį tobulėjimą, taip prisidedant prie tvaraus augimo, darbo vietų kūrimo ir socialinės sanglaudos bei stiprinant Europos tapatybę. Šio laikotarpio prioritetai yra skaitmenizacija, įtrauktis ir įvairovė, aktyvus dalyvavimas,  aplinkosauga ir tvarumas. Dalyvauti programos „Erasmus+“ mobilumo veikloje galima gavus „Erasmus“ akreditaciją, teikiant trumpalaikio mobilumo projekto paraiškas (be akreditacijos) ir dalyvauti neteikiant paraiškos. Laima Lapinienė nuosekliai išdėstė akreditacijos žingsnius bei atskleidė jos privalumus. Pranešėja ragino visus dar to nepadariusius jungtis į Europos elektroninę suaugusiųjų mokymosi platformą „Epale“, vienijančią suaugusiųjų mokymo specialistus. Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos įgyvendintų iniciatyvų pavyzdžiais lektorė pristatė, kaip pasitelkus šios platformos siūlomas priemones galima užmegzti ryšius su kolegomis visoje Europoje, plėtoti tinklus ir bendradarbiauti.

Kaip planuoti projektus, praktiškai susitikimo dalyviams papasakojo Švietimo mainų paramos fondo direktorės pavaduotoja Žana Orlova. Susirinkusieji ne tik išanalizavo  6 sėkmingo projekto prielaidas, bet ir grupėse iškėlė aktualiausias problemas, suformulavo būsimo projekto tikslą,  įvardijo uždavinius, numatė veiklas,  apgalvojo, kaip pamatuos, kad veiklos veda link tikslo.

„Bitės“ suaugusiųjų mokymo centro (SMC) projektų įgyvendinimo patirtimi pasidalino projektų koordinatorė Kristina Martinavičiūtė. Specialistė pristatė savo atstovaujamą suaugusiųjų švietimo įstaigą ir „Erasmus+” KA2 projekto „NEWS: ugdykime sėkmingai“ įgyvendinimo patirtį, atkreipdama dėmesį į svarbiausius organizacijai aspektus, iškilusius iššūkius, aktualius momentus, taip pat „Bitės“ SMC patirtį mokantis tapti „Erasmus+” KA2 projekto koordinatoriais. Pranešėja pažymėjo, kad tokių tarptautinių iniciatyvų nauda yra neabejotina visiems: organizacijai, mokytojams, besimokantiesiems, bendruomenei. Visų pirma, plečiamas besimokančiųjų ugdymo turinys, įvairėja ugdymo procesas, remiantis kitose šalyse įgyta patirtimi, pritaikomi nauji ir inovatyvūs metodai. Organizacijos darbuotojai išplečia savo žinias apie įvairių šalių švietimo politiką, gerąsias praktikas, motyvuojami mokytis bei taikyti šią patirtį savo organizacijoje, organizacija tampa žinoma ne tik Lietuvoje. Projekto įgyvendinimo metu parengiamos įvairios praktinės metodinės priemonės, atsiranda galimybės kitaip organizuoti švietimą, pagerėja komandinis darbas. Tuo pat metu didėja projekto dalyvių tarpdalykinė integracija, kultūrinis išprusimas, skatinamas profesinis tobulėjimas.

Neformaliojo suaugusiųjų švietimo skyriaus vedėja Jūratė Vaitonienė ir Jaunimo neformaliojo ugdymo organizatorė Ramunė Ūsė metodinę išvyką pratęsė Vilniaus Antakalnio atvirame jaunimo centre „Žalianamis“. Tai pirmasis atviras jaunimo centras sostinėje, atvirą darbą su jaunimu pradėjęs 2012 m. ir tokį vardą gavęs ne šiaip sau: centras įsikūręs žaliame mediniame name. Kaip skelbiama įstaigos tinklalapyje, centras atviras visoms jaunimo grupėms Vilniaus mieste. Čia dirbantys jaunimo darbuotojai džiaugiasi: „Žalianamis” išsiskiria tuo, jog čia renkasi daug aktyvaus jaunimo, kuriam yra suteikiamos visos sąlygos tobulėjimui. Be to, savo vietą čia randa ir jaunimo iniciatyvinės grupės ar nevyriausybinės organizacijos, kurios gali čia organizuoti susitikimus, pristatyti savo veiklą ir galbūt net rasti naujų bendraminčių, papildysiančių jų gretas“. „Žalianamyje” be atviro darbo su jaunimu mažiau galimybių turintiems jauniem žmonėms, teikiamos ir įvairiausios mokamos neformaliojo švietimo paslaugos jaunimui. Susitikimo dalyviai diskutavo įvairiais veiklos organizavimo klausimais, dalijosi patirtimi sprendžiant iškylančias problemas, aptarė bendradarbiavimo galimybes.

Jūratė Vaitonienė, NSŠ skyriaus vedėja