Gavome galimybę susiburti ir labiau suartėti

2023-08-04 By SMCadm Off

Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro (SJMC) jaunimo darbuotojų komanda mobilųjį darbą su jaunimu pradėjusi tik 2023 metais, pagal įstaigos projektinę iniciatyvą „Keliaujanti jaunimo erdvė“, finansuojamą Jaunimo reikalų agentūros, jau džiaugiasi tarpiniais rezultatais.  Šiais metai mobilusis darbas su jaunimu vykdomas trijuose miesteliuose. Dotnuva – viena iš rajono teritorijų, kur nėra darbo su jaunimu infrastruktūros ir, apklausų duomenimis, neužtikrinami čia gyvenančių jaunų žmonių individualūs poreikiai.

Jaunimo susitikimai su Kėdainių SJMC Atvirojo jaunimo centro darbuotojais vyksta kartą per savaitę jaukiame Dotnuvos bendruomenės centre arba lauko erdvėse. Pagal projekto veiklos planą organizuojami „Jaunimo vakarai“, vyksta žaidimų popietės, pramoginiai išvažiuojamieji renginiai, taip pat pagal poreikius teikiamos individualios konsultacijos jaunuoliams ir jų šeimos nariams. Svarbus dėmesys skiriamas darbui su bendruomene. Skatinant dialogą tarp jaunimo ir kitų vietos bendruomenės narių organizuojami tarpinstituciniai susitikimai, kur „neišsprendžiamoms“ problemoms ieškoma pozityvių sprendimų čia pat vietoje.

„Darbą su jaunimu organizuoti nėra sudėtinga, kai net ir mažiau galimybių turintys jaunuoliai veiklūs ir aktyvūs, žino ko nori, daug bendrauja“, – optimistiškai nusiteikusi jaunimo neformaliojo ugdymo organizatorė, psichologė Ramunė Ūsė. „Dauguma Dotnuvos jaunimo būtent tokie – noriai įsitraukia į visas siūlomas veiklas, o ir savanoriški darbai jiems nesvetimi – geranoriškai padėjo tvarkyti Dotnuvos vienuolyno pagalbines patalpas“. Jaunimo darbuotojų komandos nariai džiaugiasi, kad ir patys jaunuoliai aktyviai inicijuoja  įvairias veiklas.  Be tradicinių stalo žaidimų, arbatos ir užkandžių degustacijų vakarų, jaunimo iniciatyva įvyko kino, šokių, karaoke vakarai. Bendradarbiaujant su Dotnuvos pagrindine mokykla pavyko organizuoti ir gausesnius renginius – jaunimo tinklinio, krepšinio ir futbolo varžybas sporto salėje.

Tačiau mobilus darbas su jaunimu nėra tik organizuota veikla, naudojami atviro darbo su jaunimu metodai. Tai reiškia, kad atvykę jauni žmonės gali veikti ką nori – pagal nuotaiką. Kartais tiesiog pabūti su savimi ar draugais, tada piešia, klauso muzikos ir bendrauja… Kai energija „veržiasi per kraštus“ – žaidžia lauke, su malonumu nusikelia į virtualią realybę. Jaunimo darbuotojai kviečia ir suteikia galimybes dalyvauti ir išvykstamuose renginiuose, susitikimuose. Toks patyriminis žygis pėsčiomis į Akademijos miestelį, kuriame dalyvavo tik drąsiausi ir ištvermingiausi, suteikė ne tik daug gerų emocijų, bet ir privertė susimąstyti apie lyderio vaidmenį komandoje. Likusieji jaunuoliai keliautojų laukė su užkandžiais, o  emocijoms nurimus ėmėsi planuoti ateities išvykų maršrutus.

Ramunė Ūsė skaičiuoja, kad Dotnuvos jaunuoliai, dažniau nei kiti, lankosi ir Kėdainių SJMC Atvirajame jaunimo centre „LANG‘as“, kur dalyvauja komandinio darbo pratybose Virtualios realybės, Pabėgimo kambariuose, susitinka prie žaidimų stalų. Per pirmąjį šių metų pusmetį Kėdainių SJMC projekto „Keliaujanti jaunimo erdvė“ komanda susipažino su 54 jaunais dotnuviškiais, kurie net ir labai darbingos vasaros metu atranda laiko turiningam poilsiui ir pozityviems susitikimams Dotnuvos bendruomenės centre ar Dotnuvos pagrindinės mokyklos sporto aikštyne.

„Be galo džiaugiuosi, jog mes – Dotnuvos jaunimas, gavome galimybę susiburti ir labiau suartėti ar netgi susipažinti vieni su kitais. Niekada nemaniau, kad tai galėtų įvykti… Džiugu matyti, kad jaunimas pats jungiasi prie šio projekto veiklų – ateina praleisti savo laisvo laiko drauge“, – pastebi Evelina, viena iš Dotnuvos jaunimo lyderių.

Vertinant Dotnuvos jaunimo poreikius ir stebint iniciatyvas, svarstoma galimybė Dotnuvos miestelyje įkurti Atvirąją jaunimo erdvę nuolatiniam, bendruomenės poreikius atitinkančiam darbui su jaunimu įgyvendinti.

Projekto „Keliaujanti jaunimo erdvė“ komandos informacija