TVARUMAS – NE VIEN MADINGAS ŽODIS…

2023-08-21 By SMCadm Off

Kėdainių SJMC projekto „Eco advice from (inter)national herritage“ (Nordplus adult) įgyvendinimo komandos iš Lietuvos, Latvijos ir Švedijos savo šalyse skirtingose neformaliojo švietimo erdvėse išbandė projekto veiklos metu sukurtus metodinius įrankius ir aptarė pasiektus rezultatus. Projekto tikslas – sudaryti sąlygas įdomesniam suaugusiųjų mokymui(si) pasitelkiant neįprastą aplinką. Pagrindiniai projekto organizatoriai pagal skirtingų šalių pateiktą medžiagą parengė spausdintą leidinį „Senelės knyga. Ekologiškas gyvenimas praeityje ir šiandien“, o kartu su projekto partneriais sukūrė virtualų priemonių rinkinį – idėjų banką, ieškodami atsakymo, kaip švietimo ir kultūros įstaigas paversti patrauklia mokymosi aplinka.

Projekto veikla buvo įgyvendinama Kėdainiuose (Lietuva), Kristianstade (Švedija), Bauskėje (Latvija). Visi dalyviai tobulino tvarios gyvensenos kompetencijas, IT, kalbų, kultūros, bendravimo ir meninės saviraiškos įgūdžius.

„Ne defektas, o efektas!“, – tokia citata skambėjo partnerių susitikime Latvijoje Bauskės mieste. Tarptautinio renginio dalyviai susipažino su projekto partnerio Bauskės muziejaus vykdoma edukacine veikla, gamino levandomis kvepiantį ir įvairiomis gamtinėmis medžiagomis puoštą ekologišką popierių iš jau naudotų medžiagų… Kūrybinės dirbtuvės Bauskės rajono ekologiniame ūkyje dvelkė nuoširdumu, dvasingumu, o senolių maisto gaminimo patirties komandos sėmėsi po šimtmečius skaičiuojančiu ąžuolu…

„…Kartais užtenka vieno žmogaus nuoširdaus ir tvirto tikėjimo savo idėja, kad ji taptų realybe…“. Ši mintis, išsakyta Kristianstado (Švedija) Vattenrike vandens rezervato gidės, lydėjo projekto dalyvius susitikime Švedijoje. Projekto partnerio „B-Creative“ asociacijos pasiūlyta veikla įtikino organizatorius ir partnerius, kad tvarumas – ne vien madingas žodis, ir įkvėpė naujoms idėjoms.

Baigiamajame projekto susitikime ir seminaruose Lietuvoje Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre dalyviai savo rankomis prisilietė prie senųjų amatų. Iš įvairių tautodailės užsiėmimų ir pristatymų jie grįžo su pačių sumeistrautais mediniais virtuvės įrankiais, lietuviškais šiaudiniais ir moliniais suvenyrais, degustavo firminius „Raganės“ virtinukus, sužinojo jų gaminimo tradicijas, drauge prisiminė senuosius lietuvių papročius, o praktinės duonos kepimo ir cepelinų gamybos edukacijos užbūrė visus kvapais ir skoniais. Patyriminėse saviraiškos kelionėse Naujamiesčio kultūros centre-dailės galerijoje ir Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centre dalyvius su įkvėpimu lydėjo savo amato meistrai.

Kėdainių SJMC direktorė Irina Jančiukienė įteikdama dalyviams pažymėjimus, džiaugėsi rezultatyvia šalių partneryste ir linkėjo naujų tvarumo ir ekologijos idėjų mokant suaugusiuosius. Projekto komanda pristatė planuotus rezultatus ir įgyvendinimo metu sukurtas metodines priemones: virtualią medžiagą, apie ekologinio ugdymo integravimą į neformalųjį švietimą ir spausdintą leidinį, keturiomis kalbomis informuojantį apie tautinio paveldo ekologines idėjas kiekvienoje dalyvavusioje šalyje.

Leidinį galima skaityti Kėdainių SJMC bibliotekoje – informaciniame centre, o su virtualia metodine medžiaga susipažinti internete: https://heyzine.com/flip-book/858ecb3381.html

Tarptautinė iniciatyva finansuojama Nordplus Adult 2021 programos lėšomis.

Jūratė Vaitonienė, NSŠ skyriaus vedėja